Brązowy medal MP Maćka Budzińskiego !!! Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
niedziela, 19 maja 2019 17:23

 

Maciek Budziński brązowym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów !!!!

 

Podczas Mistrzostw Polski Juniorów PZLA w Szczecinku na dystansie 5000 m Maciek Budziński zdobył brązowy medal poprawiając rekord życiowy o ponad 20 sekund ( 15.19.24 ) Bieg był rozgrywany w dość szybkim tempie, szybszym niż ubiegłoroczny we Włocławku. Tempo dyktował faworyt biegu Olek Wiącek a Maciek mając w pamięci Halowe Mistrzostwa Polski tym razem nie popełnił żadnego błędu. Od trzeciego kilometra grupa zaczęła topnieć w oczach i z 28 zawodników na czele została tylko dwójka - Olek i Maciek. Nasz zawodnik wyglądał znakomicie, wydawało się, że szansa na srebro rośnie z metra na metr. Jednak ostatnie 800 m było już dla Maćka koszmarem. Dzielnie bronił się do końca uznając wyższość jedynie utytułowanego Olka Wiącka i Kacpra Skibiaka a swoją walkę zakończył medalem, po raz pierwszy w karierze stając na podium Mistrzostw Polski. Czwarty na mecie zawodnik stracił do Maćka ponad 7 sekund.

Medal dla Maćka "wisiał już w powietrzu" od sezonu halowego. Wtedy zabrakło jeszcze zimnej krwi i zdecydowania. Teraz Maciek w pełni zrealizował plan taktyczny, który zakładał że ze względu na brak mocnej końcówki Maciek musiał wypracować nad rywalami przewagę, którą byłby w stanie utrzymać na finiszu. To co w 2-krotnym starcie nie udało się Wojtkowi Sowikowi ( ale w kategorii U23 ) w pełni zrealizował Maciek, zbliżając się do rekordu klubu Wojtka. Brakuje jeszcze 15 sekund ale w przyszłym roku .....

Ten medal Maćkowi się szczególnie należał. Przez długi czas w cieniu utytułowanych partnerów treningowych Wojtka Sowika, Kacpra Gosa, Szymona Staronia. Czekał najdłużej z grupy utalentowanych zawodników w rocznikach 2000 i 2001. Z każdym rokiem coraz ciężej pracował dochodząc w ostatnim sezonie przygotowawczym do ponad 400 km miesięcznie. Zaczynał od gry w koszykówkę ponieważ nie bardzo garnął się do biegania. Biegał w szkolnych sztafetach zdobywając 3-krotnie mistrzostwo województwa i srebro Mistrzostw Polski SZS. Swój pierwszy start na MP zaliczył we Wrocławiu ( Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych ) Zawsze biegał bardzo ambitnie i dużą wiarą w swoje możliwości i to trochę ... przeszkadzało. Musiał się nauczyć oceny swoich możliwości. We Wrocławiu ledwo ukończył bieg. Potem przyszły trzy szóste lokaty w Halowych Mistrzostwach Polski a po drodze trzy kompletnie nieudane MP w biegach przełajowych. I wreszcie w ubiegłym roku podczas MPJ dwie 10 lokaty a zimą tego roku najlepszy czas w kraju na 1500 m w kategorii juniorów a potem dobry występ na MP w przełajach i mamy kolejnego medalistę.

To 15 medal MP dla naszego klubu, drugi w tym roku. To szósty medalista po Justynie Wiązek, Magdzie Ciołak, Wojtku Sowiku, Kacprze Gosie i Szymonie Staroniu.

Podczas mistrzostw w Szczecinku na 5000 m zadebiutowała Magda Ciołak i wypadło obiecująco. 3-krotna medalistka MP zajęła 7 lokatę ustanawiając rekord klubu 18.00.05. Biegła odważnie i widać, że po marcowym kryzysie formy już nie ma śladu. Potrzeba jeszcze dużo pracy ale jesteśmy na dobrej drodze. 17 punktów Systemu Sportu Młodzieży to dodatkowy dorobek obydwojga naszych zawodników.

Poprawiony: niedziela, 19 maja 2019 19:09